نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

آگاهی کاربر از انتخاب هایش یکی از مهمترین نیازهایی است که در Power BI وجود دارد. کاربر نیاز دارد بداند عدد های در حال نمایش بر اساس چه مقادیری فیلتر شده اند؟ آگاهی از انتخاب ها کار را برای کاربران ساده تر می کند. در این مطلب نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX مورد بررسی قرار گرفته است.

در این مطلب و در ادامه آموزش زبان DAX با نحوه نمایش انتخاب های کاربر با شما همراه خواهیم بود. گزارش های زیر را در نظر بگیرید. این گزارش ساده میزان فروش را بر اساس سال، گروه کالاهای مختلف و جنسیت های مختلف نشان می دهد. در مرحله اول می خواهیم نمایش دهیم کاربر چند مورد از گروه های کالا را انتخاب کرده است؟

همچنین مطالعه کنید

کافی است مژری به ترتیب زیر ایجاد کنیم.

در واقع این مژر تعداد انتخاب های کاربر از گروه های محصول را نمایش می دهد. ما کلا ۴ گروه محصول داریم. در صورتی که هیچ انتخابی نداشته باشیم عدد ۴ به نمایش در می آید و در صورتی که تعدادی گروه محصول را انتخاب کنیم، تعداد آن ها به نمایش در می آید. برای این منظور کافی است از فرمول زیر استفاده کنید.

Selection14 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

به تصویر زیر توجه نمایید.

selecttion1 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

همچنین می توانید گروه محصول انتخاب شده توسط کاربر را نمایش دهید. شما به راحتی با نوشتن مژری به ترتیب زیر می توانید متوجه شوید داشبورد در حال نمایش مقادیر بر اساس چه مقادیری است؟ اما این روش تنها زمانی نتیجه بخش است که کاربر تنها و تنها یک گروه کالا را انتخاب کند. همان طور که مشاهد می کنید با انتخاب تعداد کمتر یا بیشتر از یک گروه کالا، Blank نمایش داده می شود.

selection5 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

selection2 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

حال می توانید با نوشتن مژری به ترتیب زیر، کاری کنید که در صورتی که کاربر انتخابی نکرده یا تمام گزینه ها را انتخاب کرده عبارت “بدون فیلتر گروه محصول” نمایش داده شود.

selection10 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

در واقع با این کد می گوییم اگر عدد ۴ نشان دهنده کل گروه محصولات است، پس عدد ۴ نشان دهنده این است که یا کاربر انتخابی نکرده یا همه گروه های محصول را انتخاب کرده است. پس در این صورت مقدار “بدون فیلتر گروه محصول” را نمایش بده در غیر اینصورت گروه محصول انتخاب شده را نمایش بده.

selection3 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

یکی از مشکلات ما برطرف شد اما مشکل دیگر به قوت خود باقیست. در صورتی که ۲ مقدار انتخاب شود مقدار Blank نمایش داده می شود.

selection8 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

همان طور که مشاهده می کنید در صورتی که هیچ انتخابی صورت نگیرد یا ۴ گروه کالا انتخاب شود، عبارت “بدون فیلتر” نمایش داده می شود، اما با انتخاب بیش از یک گروه کالا (تا ۳ گروه کالا)، گروه یا گروه های انتخابی نمایش داده می شود. عمل به هم چسباندن انتخاب ها با استفاده از تابع CONCATENATEX صورت می پذیرد.

selection4 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

ممکن است برای افرادی که با دقت این مطلب را خوانده اند این سوال پیش آید که اگر یک گروه محصول جدید به گروه های محصول اضافه شود چه اتفاقی می افتد؟ آیا محاسبات به هم می ریزد؟ پاسخ این است: بله!

خب برای این مشکل چه راه حلی وجود دارد؟ برای این مشکل راه حل نوشتن مژری به صورت زیر است! در واقع در این مژر می گوییم اگر انتخاب های کاربر برابر با کل تعداد گروه های کالا بود عبارت “بدون فیلتر” نمایش داده شود در غیر این صورت گروه های انتخابی را نمایش دهد.

selection22 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

همچنین می توانید توضیحاتی برای این موضوع در نظر بگیرید.

selection20 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

در نهایت نتیجه زیر حاصل می شود.

 

selected 12 - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

در این مطلب نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX مورد بررسی قرار گرفت. شما نیز این موارد را در گزارش های خود به کار ببرید و نمونه کار های خود را برای ما ارسال کنید.6b77990865d588b48d7f55a013cdd7ec?s=300&d=mm&r=g - نمایش انتخاب های کاربر با استفاده از زبان DAX

حسین وثوقی

دانش آموخته مهندسی صنایع و مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقه مند به تحلیل و ارائه راه حل برای مسائل و بهینه سازی راه حل ها هستم ...
0 0 رای
Article Rating
عضویت
به دوستتان خبر دهید.
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
عالی میشه اگر نظر بدید.x
()
x