سرفصل و اطلاعات کلاس و دوره آموزش DAX و فرمول نویسی Power BI

در این صفحه اطلاعات کامل دوره و کلاس آموزش DAX و طراحی داشبورد را مطالعه خواهید کرد. در حال حاضر دوره بصورت حضوری برگزار می گردد.

مشخصات کلاس DAX

مشخصات دوره DAX حضوری

توجه: آخرین دوره حضوری DAX در سال ۱۴۰۱ در حال برگزاری می باشد.

تا پایان سال می توانید از بسته های آموزشی به همراه پشتیبانی دائمی در گروه تلگرام استفاده کنید.

نحوه دریافت ویدئو های دوره

در این دوره آموزشی ویدئوهای کلاس توسط مدرس روی سیستم خودشان ضبط می شود و بصورت لایسنس دار به شرکت کنندگان ارائه می گردد. هر کاربر می تواند ویدئو ها را روی یک موبایل اندروید و دو سیستم عامل ویندوز مشروط بر اینکه دسترسی Admin به ویندوز داشته باشد پخش کند. برای این منظور باید نرم افزار اسپات پلیر را روی سیستم خود نصب کنید و کد لایسنسی که توسط ما در اختیارتان قرار داده می شود را وارد نرم افزار کنید.

خدمات دوره DAX

شرایط ثبت نام سازمانی

پس از ثبت نام در سایت درخواست فاکتور خود را از طریق بخش تماس سایت اعلام کنید.

پشتیبانی

پشتیبانی و پاسخ به سوالات شما از طریق واتساپ و تا مدت ۳ ماه (سه ماه) بعد از تاریخ سفارش شما انجام خواهد شد. برای فعال سازی پشتیبانی بلافاصله بعد از انجام سفارش به شماره واتساپ قید شده در بخش تماس سایت پیام بفرستید و شماره خود را اعلام کنید.

شرایط کلاس (مهم)

مساحت کلاس: ۳۳ مترمربع

تعداد صندلی و ظرفیت: ۱۸ صندلی، ۱۸ نفر

تعداد و ظرفیت میزها: ۶ میز ۳ نفره

کلاس فاقد سیستم می باشد، درصورت تمایل می توانید لپ تاپ همراه داشته باشید.

صدور مدرک: صدور گواهی / مدرک امکان پذیر نیست.

طراحان دشبُرد و کاربران نرم افزار‎های Excel, Power BI و SQL Server بطور معمول از این نرم افزارها جهت طراحی داشبوردهای مدیریتی هوشمندی کسب و کار برای سازمان خود استفاده می کنند اما واقعیت این است که عده زیادی امروزه از وجود و قدرت مدلسازی داده ‎ها و فرمول های DAX کم اطلاع هستند و شاید به این فرمول‎ها صرفاً به دید ابزارهای تحلیلی نگاه می کنند حال آنکه تحلیل صحیح با مدلسازی صحیح بدست می آید و شرایط داده های ما همیشه مناسب تحلیل نیستند. بطور کلی باید پذیرفت که نه تنها قابلیت‎های آماده سازی و طراحی‎های صحیح و قابل اطمینان نیز وجود دارند بلکه متخصصان این حوزه سالهاست در حال تحقیق و تجربه در این زمینه هستند و منابع مفیدی برای حل این مشکلات ارائه کرده‎ اند. کلاس آموزش DAX و مدلسازی داده ها به مدت ۱۲ ساعت کمک می کند تا گزارشات اشتباه نسازید و به بن بست‎های طراحی داشبورد کمتر برخورد کنید. مدلسازی اصولی و حرفه را از مدرسان با تجربه عملی واقعی این حوزه که در رشته هوشمندی کسب و کار (دانشگاه تهران) تحصیل کرده و سابقه ۳ الی ۵ ساله اجرای پروژه های BI را دارند می آموزید.

معرفی DAX

DAX مخفف Data Analysis Expression، زبانی مخصوص آنالیز و ساخت گزارش های تحلیلی است. فرمول های DAX مجموعه ای از توابع، اپراتورها و محدودیت ها هستند که به منظور تحلیل مجموعه ای از داده ها به کار می روند. نتایج این فرمول ها در ساخت داشبورد و ایجاد بینش از کسب و کار بسیار مفید خواهد بود.

همان طور که می دانید با دانش ابتدایی Power BI می توانید داشبوردهای ابتدایی را ایجاد کنید اما اگر قصد حرفه ای شدن در این زمینه را دارید باید فراگیری اصول و پایه های DAX را در اولویت قرار دهید. در واقع بدون یادگیری اصولی DAX، تنها قدرت شما به عنوان توسعه دهنده داشبورد Darg & Drop است.

فرمول نویسی DAX

ممکن است در ابتدا بدون دانش DAX، بتوانید داشبوردهای ابتدایی سازمان خود را توسعه دهید، اما دیری نمی پاید که سازمان شما با نیازمندی های جدیدی روبرو خواهد شد و شما به عنوان توسعه دهنده، با دانش قبلی خود قادر به رفع نیازهای سازمان نخواهید بود. در واقع با یادگیری DAX می توانید تحلیل های پیچیده تری انجام دهید و بینش دقیق تر و مهمتری از میان داده ها استخراج کنید. یادگیری حرفه ای DAX شما را به عنوان توسعه دهنده داشبورد از دیگر افراد در این حوزه متمایز می کند.

یک نمونه فرمول نویسی DAX

DAX، زبان مشترک در ابزارهای Power BI و  SSAS Tabular و همچنین Excel Power Pivot است. در واقع DAX، قلب تپنده این ۳ ابزار است. بدون یادگیری زبان DAX، کارایی شما به عنوان کاربر این ابزارها به نصف و حتی پایین تر تقلیل می یابد.

سوالات متداول

۱- آیا تسلط به پاوربی آی برای شرکت در دوره DAX ضروری است؟

زبان DAX زبان فرمول نویسی است که فارغ از آشنایی با محیط نرم افزار نیز می تواند به دانشجویان آموزش داده شود. پیش نیاز های فرمول نویسی قبل از ورود به مبحث DAX آموزش داده خواهد شد. اما طبیعی است که آشنایی با Power BI باعث تسریع در پیشرفت و یادگیری دانشجویان خواهد شد.

۲- آیا برای ورود به دوره باید SQL یا کوئری نویسی بلد باشیم؟

خیر زبان DAX زبانی برای آنالیز و تحلیل است و کاملا مستقل از زبان T-SQL می باشد.

۳- چرا باید نرم افزار DAX و مدلسازی داده ها را یاد بگیریم؟

شاید با توجه به تبلیغاتی که حول نرم افزار های Self Service BI مطرح می شود کاربران انتظار دارند تمامی نیاز های خود را با Drag and Drop مرتفع سازند. این در حالیست که بهره گیری از قدرت نرم افزاری مثل power BI تنها با مسلح بودن به زبان DAX امکان پذیر است. ضمن اینکه مدل سازی صحیح اولین و مهمترین نکته در پیاده سازی داشبورد های مدیریتی می باشد که نادیده گرفتن آن کاربران را با چالش های بسیاری روبرو می کند.

۴- مخاطبان دوره بیشتر چه مشاغل، تحصیلات و صنایعی هستند؟

DAX زبان مشترک بین Power Pivot اکسل، Tabula SSAS و Power BI است . تمامی افرادی که با این نرم افزارها سر و کار دارند بهتر است که با زبان DAX آشنایی کامل داشته باشند. اما در طی دوره مثال ها و تمرین ها در محیط Power BI پیاده سازی می شود.

۵- آیا فرمول های DAX در نرم افزار اکسل نیز امکان استفاده یا شبیه سازی دارد؟

زبان DAX تا حد زیادی به فرمول نویسی در اکسل شبیه است. اما زبان DAX زبان مشترک بین Power Pivot اکسل، SSAS  تبولار و Power BI است و بیشترین کاربردها را در این ۳ محیط دارد.

کاربرد دوره

مدلسازی داده ها و فرمول نویسی DAX برای تمام تحلیلگران داده که با مدل های Tabular روبرو هستند و با نرم افزارهایی مانند SSAS Tabular و Power BI و Excel Power Pivot سر و کار دارند و اقدام به ساخت گزارش می کنند و تجربه کاربری و ساخت داشبود در این نرم افزارها را دارند کاربرد اساسی دارد. این دوره می تواند مناسب افرادی باشد که به تازگی وارد دنیای هوش تجاری شده اند یا افرادی که با پاور بی آی آشنایی دارند و می خواهند به طور علمی از مدل سازی در کار خود استفاده کنند.

مدرس دوره DAX

مدرس این دوره آموزشی آقای پوریا بغدادی می باشند.

نمونه فرمول نویسی DAX

سرفصل های دوره

در این کلاس ۱۸ ساعته ۸۰ تابع کاربردی و مهم DAX را به شما آموزش خواهیم داد. حالات ترکیبی این فرمول‎ها و کاربردهای اصلی آن ها ارائه خواهد شد. تمام مثال‎های کلاس آموزش DAX و مدلسازی داده‎ها واقعی بوده و حاصل تجربه انجام پروژه‎ها و اجرای دوره‎های آزاد و سازمانی متعدد می‎باشد. شما می توانید سرفصل این کارگاه را دانلود کنید:

سرفصل دوره

جلسه اول

شروع یادگیری توابع DAX

انواع Function

انواع ورودی

انواع خروجی

انواع Calculation

انواع Context

دسته بندی و چک لیست مهم توابع DAX

بررسی منابع اصلی و مرجع یادگیری DAX

انواع Operators

معرفی Expanded Tables

معرفی Evaluation Context

معرفی Context Transition

جلسه دوم

معرفی Iterators

معرفی Table Constructor

معرفی Variable

فرمت دهی کدهای DAX

آشنایی کامل با تابع Filter

آشنایی با توابع Sum, Sumx و تمام تجمیع کننده های مشابه

جلسه سوم

آشنایی با تابع مهم Calculate

بکارگیری توابع All و Allexcept

معرفی و مقایسه توابع All, Values, Distinct

درک و مقایسه Calculate, CalculatedTable

معرفی و کاربرد Context Transition بصورت عملی

جلسه چهارم

                توابع متنی کاربردی

Len, Mid, Left, Right, Substitute, Value, Trim, Concatenate, Concatenatex, Combinevalues, Search

توابع منطقی کاربردی

IF, And, Or, Switch, NOT

مژر قابل انتخاب توسط کاربر

توابع اطلاعاتی کاربردی

Isfiltered, iscrossfilter, isblank, isinscope

جلسه پنجم

بررسی توابع Related و Relatedtable

مثال های کاربردی با توابع Summarize, Addcolumn, Selectcolumn, Userelationship

جلسه ششم

مقایسه توابع Summarize، Summarizecolumns و Groupby

نحوه استفاده از نرم افزار DAX Studio

معرفی و کاربرد تابع Lookupvalue

معرفی و کاربرد تابع Treatas

               محاسبه تجمعی (Running Total)

جلسه هفتم

محاسبه نرخ رشد بصورت تک مقدار و جدولی

آشنایی با توابع Rank و Rankx

محاسبه و نمایش Pareto

بررسی کاربردی توابع:

Except, Intersect, Earlier

Crossfilter, Countrows, Hasonevalue, lastnonblank, lastdate

جلسه هشتم

اعلام می گردد.

جلسه نهم

اعلام می گردد.

سرفصل دوره

منبع آموزشی

کلاس آموزش DAX و مدلسازی داده ها دوره بر اساس تجربیات عملی مدرس و همچنین کتاب The Definitive Guide To DAX آقایان فراری و روسو طراحی شده است.

تصاویر برخی از دوره‎های برگزار شده مرتبط

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نرم افزار پاور بی آی می توانید از صفحه DAX در وب سایت مایکروسافت بازدید کنید.