پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI

در این مطلب قصد داریم به بررسی نحوه پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI پردازیم. حتما می دانید که ما معمولا در گزارشات خود از فیلتر های متعددی استفاده می کنیم و گاها رشته کار از دست کاربر خارج شده و دچار سردرگمی می شود.

در این مطلب قصد داریم به بررسی این ترفند در Power BI بپردازیم. قبل از ادامه مطالعه حتما سری به مطلب قبل در مورد نحوه پیاده سازی Bookmark در Power BI بپردازید.

همان طور که می دانید Bookmark قابلیت بسیار مهمی است که سطح گزارشات شما را بالاتر برده و جذابیت های بصری را به گزارشات شما می افزاید و علاوه بر این ها به کاربران شما کمک می کند تا با سهولت بیشتری گزارشات را مورد استفاده قرار دهند که این خود باعث افزایش استفاده از داشبورد ها خواهد شد.

Bookmark در واقع قابلیتی است که شما را قادر می سازد تا وضعیتی خاص از گزارشات خود را ذخیره کرده و به سرعت به آن دست پیدا کنید و کلید حل مشکل ما این بار نیز در دستان Bookmark قرار داده شده است. برای بررسی نحوه پیاده سازی پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI به پیاده سازی یک مثال می پردازیم.

فرض کنید که گزارشی تهیه کرده اید که میزان فروش، هزینه و سود را بر حسب گروه کالا، سطوح شغلی مختلف و همچنین سال های مختلف، نمایش می دهد. تصویر این گزارش را در زیر مشاهده می نمایید.

clear filter 01 - پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI

همان طور که مشاهده می کنید اسلایسر های مختلفی در گزارش تعبیه شده که کاربر به کمک آن ها می تواند گزارش را بر حسب مقادیر مختلف فیلتر کند.

برای پیاده سازی پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI کافی است، ابتدا وضعیت فعلی گزارش که هیچ گونه فیلتری بر روی آن اعمال نشده است را در قالب یک Bookmark ذخیره کنیم.

برای این منظور به تب view رفته و Bookmark را انتخاب می کنیم. بر روی دکمه Add کلیک کرده و وضعیت فعلی (بدون فیلتر) را ذخیره می کنیم. سپس بر روی آن کلیک راست نموده و نام آن را به یک نام مناسب تغییر می دهیم. به طور مثال من نام Clear Filter را برای این Bookmark انتخاب کرده ام. مراحل ایجاد بوکمارک را به صورت مرحله به مرحله در تصویر زیر مشاهده می نمایید.

clear filter 02 - پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI

حال فیلتر های مختلفی را بر روی گزارشات اعمال می کنیم. همان طور که مشاهده می کنید چارت های مختلف بر اساس مقادیر انتخابی کاربر فیلتر می شوند. در تصویر گزارش های فیلتر شده توسط کاربر را مشاهده می نمایید. گزارش ما وضعیت معیار های مختلف را بر روی گروه Bikes و سطح شغلی Professional در سال ۲۰۱۰ را نمایش می دهد.

حال با جستجوی عبارتی مانند Eraser Icon در گوگل یک آیکن مناسب و دلخواه را ذخیره می کنیم. از طریق تب Insert و با کلیک بر روی image، آیکن مورد نظر را در گزارش خود قرار می دهیم.

clear filter 04 - پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI

حال باید بوکمارک ایجاد شده را به این آیکن معرفی کنیم. برای این کار بر آیکن تصویر کلیک کرده و از ویژگی های آن Action را فعال کرده و آن را در وضعیت Bookmark قرار می دهیم. حال از قسمت Bookmark نام وضعیت مورد نظر خود را انتخاب می نماییم. مراحل انجام این عمل را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

clear filter 05 - پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI

حال اگر کاربر هنگام کار با گزارش بر روی آیکن پاک کن کلیک نماید، گزارش به وضعیت قبل از فیلتر تغییر می کند. توجه کنید برای انجام این عمل در Power BI Desktop باید کلید ctrl را نگه داشته و سپس بر روی آیکن کلیک کنید، اما در Power BI Report Server، تنها کافیست بر روی آیکن مورد نظر کلیک نمایید. در تصویر متحرک زیر نتیجه عملیات مورد نظر را مشاهده می کنید.

clear filter 06.png - پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI

همان طور که مشاهده می کنید با یک ترفند ساده می توانید کاربر را از سردرگمی و گم شدن میان انتخاب هایش نجات دهید! مهم نیست کاربر فیلتر ها را با استفاده از اسلایسر بر روی گزارش ها اعمال کرده یا با کلیک بر روی گزارش ها این عمل را انجام داده است! مهم این است که با کلیک بر روی آیکن مورد نظر شما به وضعیتی که از قبل تعیین نموده اید، منتقل می شوید.

توجه کنید برای هر صفحه شما نیاز به تکرار این عملیات خواهید داشت. در واقع شما باید وضعیت بدون فیلتر هر صفحه را در قالب یک بوکمارک ذخیره نموده و با قرار دادن آیکن در آن صفحه وضعیت گزارش را به حالت بدون فیلتر در آورید.

در این مطلب به بررسی نحوه پیاده سازی پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI پرداختیم. شما نیز این عمل را در گزارش های خود انجام داده و گزارش های با کیفیت تری را در اختیار کاربر خود قرار دهید. گزارش هایی که با جذابیت بیشتر در اختیار کاربر قرار گیرند و با سهولت بیشتری توسط او مورد استفاده واقع شوند، قطعا با نتایج بهتری همراه خواهند بود.6b77990865d588b48d7f55a013cdd7ec?s=300&d=mm&r=g - پاک کردن انتخاب های کاربر در Power BI

حسین وثوقی

دانش آموخته مهندسی صنایع و مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقه مند به تحلیل و ارائه راه حل برای مسائل و بهینه سازی راه حل ها هستم ...
0 0 رای
Article Rating
عضویت
به دوستتان خبر دهید.
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
عالی میشه اگر نظر بدید.x
()
x