آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

در ادامه آموزش سریالی Power BI به بررسی Bookmark در Power BI می پردازیم. اگر مایل به مطالعه قسمت های قبل هستید برچسب Power BI صفر تا سکو را دنبال کنید.

با استفاده از Bookmark ها گزارشات جذاب تری خواهید داشت. Bookmark ها به شما در ذخیره یک وضعیت خاص کمک می کنند. این عمل علیرغم پیاده سازی بسیار آسان، قدرت شگرفی به شما اعطا خواهد کرد.

Bookmark در Power BI کاربرد بسیاری دارد. فرض کنید کاربر معمولا انتخاب های ترکیبی مشخصی را مورد استفاده قرار می دهد. شما می توانید ترکیبات پرکاربرد را از قبل ذخیره نموده و در اختیار کاربر قرار دهید تا با سهولت بیشتری آن ها را مورد استفاده قرار دهد.

به طور مثال به تصویر زیر و گزارشات ایجاد شده توجه کنید. این گزارش شامل تعداد گزارش و اسلایسر است که کاربر می تواند مقادیر مختلف را انتخاب و و بر اساس آن ها گزارش ها را فیلتر نماید.

bookmark 01 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

حال فرض کنید کاربر به برخی از ترکیبات از این اسلایسر ها علاقه مند است. مثلا کاربر دوست دارد فروش دوچرخه به شغل های مدیریتی در سال ۲۰۱۰ را مشاهده نماید. خروجی مورد نظر را در تصویر زیر مشاهده می نمایید.

bookmark 02 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

ما می توانیم به کاربر کمک کنیم تا این وضعیت را ذخیره نموده و از انتخاب فیلتر های متعدد جلوگیری نماییم. برای این منظور کافی است به تب View رفته و Bookmarks را انتخاب نمایید. حال Add را انتخاب کرده تا وضعیت جاری شما ذخیره گردد. می توانید نام این وضعیت را به دلخواه خود تغییر دهید.

bookmark 03 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

حال نام این وضعیت را تغییر دادیم. حال می توانید یک دکمه در گزارش خود تعبیه کنید تا کاربر با کلیک بر روی آن به وضعیت مورد نظر منتقل شود. پس از تب Insert، بر روی Button کلیک کنید. می توانید هر یک از گزینه های موجود را انتخاب نمایید.

bookmark 04 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

ما Blank را انتخاب کردیم. از قسمت Button Text نام مورد نیاز را برای دکمه تعبیه شده انتخاب می کنیم.

bookmark 05 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

حال در بخش Action وضعیت Type را در حالت Bookmark قرار می دهیم و در قسمت Bookmark نام وضعیت انتخابی خود را قرار می دهیم.

bookmark 06 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

همان طور که مشاهده می کنید هیچ فیلتری بر روی گزارشات اعمال نشده است. کافی است بر روی دکمه تعبیه شده کلیک کنید. دقت کنید همان طور که در تصویر هم مشخص است برای فعال سازی وضعیت در Power BI Desktop نیاز به نگه داشتن کلید Ctrl و کلیک بر روی دکمه مورد نظر خواهید داشت. اما در Power BI Report Server تنها کلیک بر روی دکمه کفایت می کند.

bookmark 07.png - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

همان طور که در تصویر متحرک مشاهده می نمایید، با کلیک بر روی دکمه مورد نظر وضعیت مورد نظر پدیدار شده و گزارش ها بر اساس مقادیر مورد نظر کاربر فیلتر می شوند. دقت کنید که ایجاد بوکمارک محدودیتی ندارد و شما به هر تعداد که نیاز داشته باشید می توانید بوکمارک ایجاد کنید.

یکی از کاربرد های دیگر Bookmark جابه جایی بین صفحات است. فرض کنید، دو صفحه در داشبورد خود دارید. می خواهید دکمه ای تعبیه کنید که کاربر با کلیک بر روی آن به صفحه بعد منتقل شود.

برای ایجاد دکمه می توانید آیکن مورد نظر خود را از طریق تب Insert و از image انتخاب نموده و آن را در صفحات مورد نظر خود قرار دهید.

bookmark 21 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

ابتدا باید دو بوکمارک از صفحات خود تهیه کرده و نام دلخواه را برای آن ها در نظر بگیرید. برای این منظور یک بار به صفحه Sales رفته و یک بوکمارک تهیه می کنیم.

bookmark 13 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

حال Action را برای دکمه مورد نظر فعال کرده و نام بوکمارک مربوط به صفحه مقصد را وارد می کنیم.

bookmark 14 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

یک بوکمارک هم برای صفحه Cost نیاز داریم. برای این منظور باید به صفحه مورد نظر رفته و همانجا Bookmark را ایجاد نمایید.

bookmark 14 1 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

سپس برای تصویر موجود در این صفحه نیز Bookmark صفحه مقصد را مشخص می کنیم.

bookmark 16 - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

در تصویر متحرک زیر نتیجه را مشاهده می کنید.

Power BI Bookmark - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

 6b77990865d588b48d7f55a013cdd7ec?s=300&d=mm&r=g - آموزش Power BI صفر تا سکو : bookmark

حسین وثوقی

دانش آموخته مهندسی صنایع و مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقه مند به تحلیل و ارائه راه حل برای مسائل و بهینه سازی راه حل ها هستم ...
0 0 رای
Article Rating
عضویت
به دوستتان خبر دهید.
guest
1 دیدگاه
قدیمی ها
جدید ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
سجادیان
سجادیان
2 ماه و گذشته

👌👌👌👌🙏🙏

1
0
عالی میشه اگر نظر بدید.x
()
x