محاسبه مقادیر تجمعی در Power BI

نحوه ی محاسبه مقادیر تجمعی یکی از نیاز های مهم کاربران Power BI با استفاده از DAX است. به طور مثال محاسبه میزان فروش از ابتدای سال تا امروز به صورت تجمعی یکی از مهمترین مواردی است که در گزارش ها بسیار کاربرد دارد.

محاسبه با استفاده از DATESYTD

Power BI برای این منظور تابع DATESYTD را در نظر گرفته است که اگر با تاریخ میلادی کار می کنید به سادگی قابل استفاده است. به طور مثال می توانید به صورت زیر میزان تجمعی را محاسبه کنید. تابع DATESYTD به عنوان آرگومان فیلتر تابع CALCULATE مورد استفاده قرار می گیرد.

SalesYTD =CALCULATE ( Sales[Sales Amount], DATESYTD ( ‘Date'[Date] ) )

نتیجه محاسبه به صورت زیر قابل مشاهده است. همان طور که در تصویر مشاهده می کنید ستون اول میزان فروش و ستون دوم میزان فروش تجمعی است. در واقع با استفاده از این کد در هر تاریخ، میزان فروش از ابتدای همان سال تا آن تاریخ نمایش داده می شود. R1 - محاسبه مقادیر تجمعی در Power BIبا این محاسبه در هر ماه میزان فروش همان ماه بعلاوه فروش در ماه های قبل به عنوان مقدار تجمعی نمایش داده می شود. به طور مثال در ماه March 2007، میزان تجمعی ۳ ماه ابتدایی سال ۲۰۰۷ یعنی January، February، March به عنوان میزان تجمعی محاسبه شده است. همان طور که می بینید با تغییر سال از ۲۰۰۷ به ۲۰۰۸ میزان تجمعی از ابتدا و فارغ از سال قبل محاسبه می شود.

محاسبه با استفاده از VAR

اگر میزان تجمعی بیشتر از یک سال مد نظر شما باشد تابع DATESYTD مناسب نخواهد بود. در این حالت باید فرمول را جوری بنویسیم که در هر تاریخ، تاریخ های قبل از آن را فیلتر کرده و جمع مقادیر در آن تاریخ ها را نمایش دهد. برای این منظور باید در هر تاریخ مقدار آن تاریخ را در یک متغیر ذخیره کنیم سپس میزان فروش برای تمامی تاریخ های کوچکتر از آن را محاسبه کنیم. به این وسیله مقدار تجمعی در هر تاریخ محاسبه می شود.

R2 - محاسبه مقادیر تجمعی در Power BI

نتیجه این محاسبه در تصویر زیر قابل مشاهده می باشد.

R3 - محاسبه مقادیر تجمعی در Power BI

همان طور که در تصویر قابل مشاهده است بر خلاف مثال قبل با تغییر سال میزان تجمعی از ابتدا محاسبه نمی شود. قابل ذکر است این روش برای محاسبه مقادیر تجمعی هنگامی که با تاریخ شمسی سر و کار داریم نیز کاربرد دارد، چرا که توابع time intelligence که توابع بسیار قدرتمندی در Power BI به شمار می روند تنها با تاریخ میلادی کار می کنند و برای سازمان هایی که با تاریخ شمسی سر و کار دارند قابل استفاده نیستند. در تصویر زیر مقایسه ۲ محاسبه قابل مشاهده است.

R4 - محاسبه مقادیر تجمعی در Power BI6b77990865d588b48d7f55a013cdd7ec?s=300&d=mm&r=g - محاسبه مقادیر تجمعی در Power BI

حسین وثوقی

دانش آموخته مهندسی صنایع و مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقه مند به تحلیل و ارائه راه حل برای مسائل و بهینه سازی راه حل ها هستم ...

7
دیدگاه بگذارید

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
موسی سجادیانmoslemحبیبحسین وثوقیکشتکار Recent comment authors
  عضویت  
جدید ها قدیمی ها بیشترین رای
به دوستتان خبر دهید.
کشتکار
مهمان
کشتکار

عالی بود

حبیب
مهمان
حبیب

با سلام و تشکر
بنده نیز جدولی دارم شبیه جدول شما اما با توجه به اینکه کلیه فیلدها از جدول Sale خوانده می شود, قسمت مربوط به تاریخ هم از همین جدول خوانده میشود و هنگام استفاده از دستور datesytd مقادیر نمایش داده شده مربوط به جمع همان ماه است و نه تجمیع ماهها,لطفا کمکم کنید.

moslem
مهمان
moslem

بسیار عالی استاد

موسی سجادیان
مهمان
موسی سجادیان

استاد ممنون خیلی نیازمون بود،