سرفصل و اطلاعات کلاس آموزشPower Queryنامگذاری محدوده ها و مقادیر در اکسل

Power Query Class
کلاس Power Query

عنوان دوره زمانبندی ساعت ظرفیت باقیمانده
آغـــاز قطعی شهریه ثبت نام
دوره آموزش Power Query دو هفته متوالی پنج شنبه و جمعه ۱۷:۳۰ الی ۲۰:۳۰ ۱۲ ساعت ۱۶ صندلی خالی از ۱۶ به زودی ۳۰۰,۰۰۰ تومان به زودی
Power Query چیست؟
پاورکوئری تکنولوژی مایکروسافت برای اتصال به جداول و منابع داده ای و آماده سازی آن ها بدون کد نویسی و تغییر شکل آن ها با امکانات ساده و غیرفنی برای دسترسی به گزارشات دقیق و بدون مشکل می باشد. این ابزار در نرم افزارهایی چون Excel و Power BI و دو نرم افزار مایکروسافتی دیگر در دسترس کاربران می باشد. قطعاً اگر کاربر اکسل یا Power BI هستید می توانید به زیبایی هرچه تمام تر از قابلیت های آن بهره ببرید. اطلاعات بیشتر …

ماژول بندی مباحث کلاس پاور کوئری

❶ جلسه اول❷ جلسه دوم❸ جلسه سوم❹ جلسه چهارم♥ پشتیبانی

جلسه اول: ورود داده ها و کنترل سناریو و پاکسازی متنی

در جلسه اول ضمن معرفی فرآیند BI و گزارش گیری و تاریخچه مختصری از این نرم افزار و نسخه ها و روش های فعال سازی آن، به معرفی محیط Power Query پرداخته و زبان M را نیز معرفی خواهیم کرد. سپس یک سری داده خام از فایل های اکسل و CSV به این نرم افزار وارد می کنیم و با بخش های چون Applied Steps و Apply to آشنا خواهیم شد. انواع داده ها را شناخته و تبدیل انواع داده ها به یکدیگر و مراحلی که خود پاور کوئری روی داده ها اعمال می کند خواهیم آموخت. ورود داده ها از پوشه ها و نحوه خودکار سازی این فرآیند بررسی خواهد شد و با مفاهیمی چون Promote Headers و دستور Excel Workbook آشنا خواهیم شد.

بعد از آن اکسل را طوری تنظیم می کنیم که در زمان های مورد نظر با فایل پاور کوئری را Refresh کند. حذف و جابجایی و مدیریت گام ها (Applied Steps) را نیز یاد خواهیم گرفت.

پاکسازی داده ها از نظر متنی و عددی و نحوه برخود با تاریخ های میلادی و شمسی و مشکلات مربوط به آن ها نیز در دستور کار جلسه اول می باشند.

جلسه دوم: ترکیب کردن داده ها

در جلسه دوم به سراغ مباحث حوزه ترکیب داده ها خواهیم رفت. مفاهیمی چون Append و Merge بصورت مفهومی و عملی با مثال های واقعی و کاربردی ارائه خواهند شد. انواع Merge بررسی شده و تحلیل های کاربردی که با این گزینه می توان انجام داد معرفی می شوند (کارهایی که در اکسل بسیار سخت بودند). تاریخ های شمسی نیز در این جلسه در پاورکوئری بکار گرفته می شوند.

شبیه سازی انواع VLookup های اکسلی بطور کامل با کمک درس های این جلسه و بدون حتی یک کلمه فرمول نویسی انجام خواهد شد.   (معمولا کاربران در این جلسه به وجد آمده و به پاورکوئری کاملا ایمان می آورند.) 

جلسه سوم: منطق شرطی

در جلسه سوم مباحث مربوط به ستون های شرطی و سفارشی که به Conditional Column و Custom Column معروفند آموزش داده می شوند. همچنین گزینه کاربردی ستون های حاوی الگو یا Column From Example استفاده خواهند شد.

همچنین در این جلسه داده های مربوط به تاریخ شمسی با کمک فرمول ها پاکسازی می شوند تا آماده استفاه باشند.

تعداد ۲۰ فرمول کاربردی از زبان M در این جلسه مورد بررسی و استفاده قرار می گیرند.

جلسه چهارم: تغییر شکل داده ها و ادامه زبان M

تعداد ۲۰ فرمول زبان M نیز در جلسه چهارم مورد بررسی قرار می گرند. دستورات Transformation در این جلسه ارائه خواهند شد که شامل مباحثی چون Unpivot و Group By و Split و … می باشند.

شبیه سازی تقریب زدن (Approximate) با فرمول VLookup که در اکسل انجام می شود در این جلسه با Power Query آموزش داده خواهد شد.

+ سایر مباحث کوچک و کاربردی دیگر…

دانلود سرفصل دوره Power Query

یک گروه پرسش و پاسخ تلگرامی صرفاً ویژه افرادی که در دوره های حضوری یا سازمانی شرکت می کنند تشکیل شده است که با شروع کلاس هریک از هنرجویان در آن عضو خواهند شد این گروه همیشه فعالیت می کند و موقتی نیست. همچنین می‎توانید سوالات خود را بطور مستقیم از مدرس دوره نیز در فضای مجازی و ایمیل بپرسید.

سوالات متداول

۱- آیا برای شرکت در کلاس آموزش Power Query باید اکسل بلد باشم؟

کار در این افزونه که در داخل نرم افزار اکسل تعبیه شده است نیازی به دانش اکسلی ندارد اما کاربرانی که با اکسل کار می کنند بیشتر از آن بهره برداری خواهند کرد.

۲- آیا در کلاس فیلم ضبط می شود؟

خیر، مباحث این کلاس به صورت جزوه ارائه خواهد شد. آموزش کار با این نرم افزار نیازی به ضبط فیلم ندارد و با آموزش های اکسل و سایر نرم افزار ها متفاوت است.

۳- آیا در پایان دوره مدرک ارائه می شود؟

بله، تا یک هفته بعد از پایان دوره می توانید مدرک خود را دریافت کنید.

۴- آیا باید کوئری نویسی و SQL را قبل از این کلاس بلد باشیم؟

خیر، این نرم افزار ساخته شده تا برای پاکسازی و آماده سازی داده ها دیگر نیازی به SQL نویسی نداشته باشید. بنابراین در کلاس آموزش Power Query بدون پیش نیاز شرکت می کنید.

بسیاری از شاغلین و دانشجویان از اکسل بطور مداوم استفاده می کنند ولی عده کمی از وجود و امکانات Power Query مطلع هستند. آیا می دانید که بدون کوچکترین دردسری می توانید فایل های خود را از نظر متن و فاصله ها و کاراکترهای خاص پاکسازی کرده و به فرمت دلخواه خود برای گزارش گیری برسانید و آن را با یک کلیک وارد اکسل کنید؟

کاربرد دوره Power Query

کاربرد اکسل در حسابداری، کاربرد اکسل در مباحث مالی، کاربرد اکسل در کارهای فنی و مهندسی، کاربر اکسل در کارهای آماری، ماکرونویسی در اکسل، ترسیم انواع نمودار ها و گزارش گیری های پیچیده، فرمول نویسی حرفه ای و تو در تو، فرمول های سه بعدی، فرمت بندی سفارشی سلول ها.

مدرس دوره

اکسل دانشگاه تهران

مجری دوره، مدرس اکسل پیشرفته : پوریا بغدادی

کارشناسی ارشد مدیریت فن آوری اطلاعات از دانشگاه تهران

دانلود رزومه مدرس اکسل

مدرس کلاس اکسل پیشرفته

سرفصل های کلاس آموزش Power Query

به دلیل وجود سابقه ۸ ساله در تدریس اکسل پیشرفته بصورت مداول و متوالی مجموعه ای از نیازهای پرتکرار و مهم کاربران اکسل جمع آوری شده و در قالب درس های پاور کوئری بطور کامل آموزش داده می شوند. این نخستین بار است که می توانیم بگوییم جدا از بحث فرمول های پاور کوئری تمام امکانات یک نرم افزار در کلاس تدریس خواهند شد. البته در بالای همین صفحه می توانید ماژول بندی کلاس پاور کوئری را مشاهده کنید.

دانلود سرفصل دوره Power Query

محل برگزاری کلاس

آدرس: تهران، خیابان شهید مطهری، تقاطع خیابان سنایی، خیابان بیست و یکم، پلاک ۲ (آموزشگاه رایان کالج)

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نرم افزار Power Query می توانید از صفحه پاور کوئری در وب سایت مایکروسافت بازدید کنید.

در کلاس پاور کوئری ۵۰ فرمول لازم برای کار در این نرم افزار را خواهید آموخت، مسلماً تمام فرمول های Power Query را نمی توانیم در یک کلاس آموزشی با هم مرور کنیم (تعداد فرمول های Power Query تا نسخه ۲۰۱۹ برابر با حدود ۶۹۰ فرمول است.) ولی شما تمام سرنخ های لازم برای کار با کلیه فرمول های زبان M را بصورت کاملا مفهومی و اصولی فراخواهید گرفت. پاور کوئری برای هر فردی یک مزیت رقابتی در کسب فرصت های شغلی و مهارت های کامپیوتری خواهد بود.

ویدئوی معرفی دوره

comming soon…