محاسبه نرخ رشد در Power BI

در این مطلب قصد داریم با نحوه محاسبه نرخ رشد در Power BI آشنا شویم. برای خیلی از کاربران پیش آمده که بخواهند نرخ رشد سنجه های خود را نسبت به سال های قبل محاسبه کنند. محاسبه نرخ رشد یکی از پرکاربرد ترین گزارشات مورد نیاز مدیریت است.

حتما می دانید که زبان DAX دارای توابع بسیار قدرتمندی به نام Time Intelligence است، که محاسبات بر مبنای زمان را بر عهده گرفته و کاربران را از پیاده سازی آن ها بی نیاز می کند، اما متاسفانه این توابع تنها برای تاریخ های میلادی کاربرد دارند و با تاریخ های شمسی بیگانه اند.

آیا این باعث می شود که قید گزارشات خود را بزنیم؟ قطعا خیر! تمام این توابع قدرتمند قابل پیاده سازی با زبان DAX هستند. کافی است توابع موجود در زبان DAX را شناخته و با استفاده از ویژگی هر یک به راحتی گزارش های مورد نظر خود را ایجاد کنیم.  در واقع اگر رفتار توابع موجود در DAX را بشناسید تقریبا پیاده سازی هیچ گزارشی غیر ممکن نیست!

growth rate power bi - محاسبه نرخ رشد در Power BI

فرض کنید می خواهیم نرخ رشد فروش امسال نسبت به سال قبل را محاسبه کنیم. برای محاسبه نرخ رشد سال قبل نسبت به امسال، کافی است اختلاف فروش در این ۲ سال را محاسبه و بر میزان فروش سال قبل تقسیم کنیم.

این کار برای تاریخ های میلادی با استفاده از تابع SAMEPERIODLASTYEAR به راحتی خوردن یک لیوان آب است. اما اگر تاریخ شما شمسی باشد پیاده سازی آن خیلی دشوار تر است؟ شاید به راحتی خوردن ۲ لیوان آب!

برای مشاهده نحوه محاسبه نرخ رشد در Power BI برای تاریخ های شمسی به تماشای ویدئوی زیر بنشینید. امیدوارم از مطالب گفته شده در این ویدئو استفاده کرده و گزارشات جذاب تری ایجاد کنید.

در حال بارگذاری...

اگر تازه به دنیای جذاب Power BI قدم گذاشته اید ویدئوی زیر را نیز از دست ندهید.



6b77990865d588b48d7f55a013cdd7ec?s=300&d=mm&r=g - محاسبه نرخ رشد در Power BI

حسین وثوقی

دانش آموخته مهندسی صنایع و مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقه مند به تحلیل و ارائه راه حل برای مسائل و بهینه سازی راه حل ها هستم ...
0 0 رای
Article Rating
عضویت
به دوستتان خبر دهید.
guest
6 Comments
قدیمی ها
جدید ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
زهراسادات
زهراسادات
3 ماه و گذشته

یکماه بود دنبال این موضوع بودم دستتون درد نکنه استاد

statis
statis
3 ماه و گذشته

سلام
مطلب آموزشی بسیار مفید و کاربردی بود به طوری که تقریبا در اکثر داشبوردها لازمه و عالی تر نحوه حل این موضوع با روش ارائه شده توسط شما بود.
بسیار سپاسگزار از مطالب آموزشی مفیدی که در این سایت قرار می دهید.
موفق و پایدار باشید.

سرشته
سرشته
2 ماه و گذشته

سلام
خیلی ممنون از مطلب مفیدتون
برای اینکه این نرخ رشدو توی نمودار نشان بدیم، چه نموداری پیشنهاد میکنید بجای اینکه در جدول نشان دهیم؟ من توی نمودار میله ای نتونستم نشان بدم.

6
0
عالی میشه اگر نظر بدید.x
()
x