گروه بندی در Power Query

گروه بندی یکی از اعمالیست که در ایجاد گزارش های با معنی اهمیت بسیاری دارد. گاهی اوقات نیاز است تا برخی از ویژگی ها مانند سن را گروه بندی کنیم تا به نتایج مورد انتظار دست پیدا کنیم. یکی از روش های گروه بندی استفاده از ستون شرطی (Conditional Column) در Power Query می باشد.

برای گروه بندی روش های مختلفی وجود دارد. در این مطلب به مرور گروه بندی در Power Query پرداخته شده است. ایجاد ستون شرطی یکی از قابلیت هایی است که Power BI در اختیار کاربران خود قرار داده است و به آن ها این امکان را می دهد تا بدون نیاز به کد نویسی عمل ایجاد ستون شرطی که معمولا برای گروه بندی مقادیر یک ستون به کار می رود، را به کار گیرند.

در این مطلب یاد خواهیم گرفت چگونه عمل گروه بندی در Power Query را انجام دهیم. برای انجام این عمل از پایگاه داده Adventure Works و جدول مشتریان (Customers) استفاده شده است.

اضافه کردن ستون سن به جدول

مطابق تصویر به Edit Queries می رویم.

برگه Add Column را انتخاب نموده بر روی ستون Birth Date که حاوی اطلاعات تاریخ تولد مشتریان است کلیک می کنیم. سپس با استفاده از گزینه Date و انتخاب Year عملیات استخراج سن مشتری را انجام می دهیم.

2 17 - گروه بندی در Power Query

خروجی ستون Year به صورت زیر خواهد بود. به کد ایجاد شده برای ایجاد ستون Year دقت نمایید.

4 13 - گروه بندی در Power Query

حال به صورت دستی کد ایجاد شده را تغییر می دهیم. در واقع سال تولد را از سال جاری که سال ۲۰۱۹ است، کم کردیم تا سن هر مشتری محاسبه شود. همان طور که مشاهده می نمایید ستون Year از سال تولد به سن تغییر پیدا کرده است. حال می توانید نام ستون را به Age تغییر دهید.

5 14 - گروه بندی در Power Query

حتما برای شما این سوال پیش خواهد آمد که سال ۲۰۲۰ باید به صورت دستی عدد ۲۰۱۹ را به ۲۰۲۰ تغییر دهیم؟ سوال پیش آمده کاملا به جاست. بهتر است کدی نوشته شود که به صورت داینامیک سن را حساب کند و نیازی به عملیات دستی نداشته باشد.

برای این کار می توانیم از تابع ()DateTime.LocalNow برای دستیابی به زمان کنونی استفاده نماییم و با استفاده از تابع Date.Year سال این تاریخ را استخراج می کنیم. در واقع با استفاده از کد (()Date.Year(DateTime.LocalNow می توانیم سال جاری را استخراج کنیم. که در نهایت ستون نهایی و کد مربوطه به صورت زیر خواهد بود. مفهوم کد این است که سال جاری را از سال تولد مشتری کم کرده و عدد آن را نمایش دهد.

6 13 - گروه بندی در Power Query

ایجاد ستون شرطی

از منوی Add Columns گزینه Conditional Column را انتخاب می کنیم.

1 29 - گروه بندی در Power Query

باکسی مطابق تصویر مقابل شما باز خواهد شد که می توانید شروط خود را در آن وارد نمایید. همان طور که مشاهده می نمایید عملگرهای مختلفی مثل مساوی، بزرگتر، بزرگتر مساوی، کوچکتر و کوچکتر مساوی وجود دارد که می توانیم شروط خود را با استفاده از آن ها ایجاد نماییم.

9 11 - گروه بندی در Power Query

ما می خواهیم مشتریان خود را بر اساس سن گروه بندی کنیم.شروط خود را مطابق تصویر اضافه می کنیم. شرط ها یکی یکی و به ترتیب چک می شوند تا در یک گام متوقف شوند. به طور مثال برای مشتری با سن ۵۰ سال شرط اول چک می شود و چون سن ۵۰ با این شرط سازگاری ندارد به شرط دوم می رود و چون شرط دوم سن بزرگتر مساوی ۴۰ و کوچکتر مساوی ۶۰ سال را شامل می شود در این گام متوقف می شود.

7 15 - گروه بندی در Power Query

خروجی نهایی مطابق تصویر خواهد بود.

8 14 - گروه بندی در Power Query

همان طور که در تصویر قابل مشاهده است می توانید همین عمل را از طریق نوشتن کد نیز انجام دهید.6b77990865d588b48d7f55a013cdd7ec?s=300&d=mm&r=g - گروه بندی در Power Query

حسین وثوقی

دانش آموخته مهندسی صنایع و مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقه مند به تحلیل و ارائه راه حل برای مسائل و بهینه سازی راه حل ها هستم ...
0 0 رای
Article Rating
عضویت
به دوستتان خبر دهید.
guest
1 دیدگاه
قدیمی ها
جدید ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
حسین
حسین
10 ماه و گذشته

تشکر از مطلب جالب شما

1
0
عالی میشه اگر نظر بدید.x
()
x