گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

گروه بندی یکی از اعمالیست که در ایجاد گزارش های با معنی بسیار با اهمیت است. گاهی اوقات نیاز است تا برخی از ویژگی ها مانند سن را گروه بندی کنیم تا به نتایج مورد انتظار دست پیدا کنیم. در این مطلب قصد داریم نحوه گروه بندی در Power BI بدون استفاده از DAX و با استفاده از Grouping Feature را آموزش دهیم.

در مطلب قبل نحوه گروه بندی با استفاده از Power Query را با هم بررسی کردیم. شما می توانید انواع روش های گروه بندی را یاد گرفته و به اقتضای نیاز خود با یکی از روش ها مشکلات خود را حل نمایید.

برای این مطلب از پایگاه داده AdventureWorks و جدول Product و Sales که حاوی اطلاعات کالا و فروش است استفاده نموده ایم. فرض کنید که می خواهیم کالاهای خود را به دسته رنگ های روشن و تیره گروه بندی کنیم.

 

حتما می دانید که این عمل با استفاده از زبان DAX و ایجاد ستون محاسباتی (Calculated Column) و همچنین ایجاد ستون شرطی (Conditional Column) در Power Query قابل انجام است، اما در این مطلب قصد استفاده از هیچ یک از این روش ها را نداریم. در این مطلب قصد داریم نحوه گروه بندی در Power BI بدون استفاده از DAX را آموزش دهیم.

بارگذاری جداول

۲ جدول کالا و فروش را در Power BI بارگذاری نمودیم. همان طور که در تصویر مشاهده می کنید جدول کالا داری یک ستون به نام Color است که اطلاعات رنگ کالا ها در آن ذخیره می شود.

10 10 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

بیایید میزان فروش را بر اساس رنگ های مختلف مقایسه کنیم. همان طور که می بینیم رنگ مشکی پرفروش ترین رنگ در میان رنگ های موجود است.

12 9 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

گروه بندی

مدیریت از ما خواسته که رنگ های موجود را به دو دسته تیره و روشن تقسیم بندی کنیم. برای این منظور بر روی رنگ راست کلیک کرده و گزینه New Group را انتخاب می کنیم.

13 8 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

باکسی مقابل شما باز خواهد شد. با نگه داشتن کلید Ctrl و انتخاب رنگ های مورد نظر و با استفاده از کلید Group گروه های مورد نظر خود را ایجاد می نماییم.

15 10 - گروه بندی در Power BI با Grouping Featureگروه های مورد نظر ما مطابق شکل زیر به وجود می آید.

16 6 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

مطابق تصویر با استفاده از گزینه Include Other group می توانید برخی از مقادیر باقیمانده را در دسته Other قرار دهیم.

18 7 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

در نهایت مطابق تصویر گروه مورد نظر به ویژگی های جدول کالا اضافه می شود.

17 10 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

با راست کلیک کردن بر روی این گروه بندی گزینه Edit Group نیز برای ویرایش آن قابل دستیابی است.

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، با اضافه کردن این گروه به گزارش می توانید میزان فروش را به تفکیک گروه های مختلف رنگی مشاهده نمایید.

19 6 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

گروه بندی مقادیر عددی

برای این منظور جدول مشتریان را در مدل بارگذاری کرده و با استفاده از ستون سال تولد سن مشتریان را حساب می کنیم. تابع DATEDIFF دو تاریخ را به عنوان ورودی می گیرد. ما سن مشتری را به عنوان آرگومان اول و تاریخ روز جاری را با استفاده از تابع TODAY به عنوان تاریخ دوم و با استفاده از YEAR در آرگومان سوم ذکر می کنیم که اختلاف دو تاریخ بر حسب سال نمایش داده شود. مطابق تصویر ستون مورد نظر ایجاد خواهد شد.

20 7 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

حال می خوایم میزان فروش را بر اساس سنین مختلف نمایش دهیم.

21 6 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

همان طور که مشاهده می کنید این نمودار خیلی گویا نیست و احتمالا اطلاعات خاصی از آن قابل استخراج نمی باشد. یکی از راه های موجود برای حل این موضوع استفاده از گروه بندی و به طور خاص Grouping Feature می باشد.

پس روی ستون سن راست کلیک کرده و New Group را انتخاب می کنیم. همان طور که می بینید با توجه به نوع داده سن که پیوسته می باشد باکس نمایش داده شده در تصویر با باکس گروه بندی برای رنگ تفاوت دارد.

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید کمترین و بیشترین مقدار برای ما نمایش داده می شود و تعداد گروه های مورد نظر قابل انتخاب است. برای Group Type، باید Bin و برای Bin Type باید Size Of Bin و برای Bin Size مقدار دلخواه را وارد نماییم.

22 6 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

حال به جای استفاده از ستون سن از گروه سن در نمودار استفاده می نماییم. نمودار ایجاد شده را در تصویر مشاهده می نمایید که بسیار گویا تر از نمودار قبل می باشد.

23 5 - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

همان طور که در تصویر مشاهده می نمایید سنین بین ۴۰ تا ۶۰ سال بیشترین میزان خرید از محصولات ما را داشته اند.

جمع بندی

گروه بندی یکی از اعمال مهمی است که در ساخت گزارشات بسیار استفاده می شود. برای گروه بندی روش های مختلفی وجود دارد که از آن ها می توان به ایجاد ستون شرطی در Power Query و همچنین گروه بندی با استفاده از ویژگی Grouping Feature در Power BI نام برد. همچنین این عمل در DAX نیز قابل انجام است که در مطالب آینده به آن خواهیم پرداخت.6b77990865d588b48d7f55a013cdd7ec?s=300&d=mm&r=g - گروه بندی در Power BI با Grouping Feature

حسین وثوقی

دانش آموخته مهندسی صنایع و مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقه مند به تحلیل و ارائه راه حل برای مسائل و بهینه سازی راه حل ها هستم ...
0 0 رای
Article Rating
عضویت
به دوستتان خبر دهید.
guest
3 Comments
قدیمی ها
جدید ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
Saeed.H
Saeed.H
1 سال گذشته

فوق العاده بود.قبلا چقد سخت بود انجام چنین کاری

کشتکار
کشتکار
1 سال گذشته

خیلی عالی بود

حسین
حسین
10 ماه و گذشته

تشکر از مطلب مفید شما

3
0
عالی میشه اگر نظر بدید.x
()
x