آموزش ابزار DAX Studio

DAX Studio ابزاری مجانی است که به شما اجازه پرس و جو و کوئری نویسی بر روی دیتا مدل در Power BI و Power Pivot را می دهد. همان طور که کاربران SQL Server برای کوئری نویسی از Management Studio استفاده می کنند کاربران Power BI نیز می توانند از DAX Studio استفاده نمایند. در این ویدئو به آموزش ابزار DAX Studio برای کوئری نویسی با زبان DAX پرداخته شده است.

دانلود

برای دانلود این نرم افزار می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

 

کاربرد ها

این ابزار کاربردهای زیادی دارد. یکی از مهمترین کاربردهای این ابزار خوش فرم کردن کدهای شما است. ممکن است کدهای شما از خوانایی کافی برخوردار نباشد و این ابزار به راحتی دستی به سر و شکل کدهای شما می کشد و زیبایی و خوانایی را به کدهای شما هدیه می بخشد!

همچنین با استفاده از این ابزار می توانید عملکرد کد ها و مژرهای خود را ارزیابی کنید. این ابزار با ارائه قابلیت آنالیز مدل شما، کوئری های ارسالی از Engine را دریافت و مدت زمان اجرای آن را اندازه می گیرد.

شما با بررسی زمان اجرا می توانید متوجه شوید کدام کوئری ها از سرعت مناسب برخوردار نیست و در صورت امکان آن ها را بازنویسی کنید.همچنین از این ابزار می توانید برای تست جداول مورد استفاده در مژر ها استفاده نمایید. حتما می دانید که تنها راه مشاهده کدها و توابعی که خروجی آن ها جدول است، استفاده از New Table در Power BI است.

با استفاده از New Table جدول در مدل ایجاد می شود. اما می توانید با استفاده از ابزار DAX Studio نتایج یک Table Function را مشاهده نمایید.
حتما و حتما توجه نمایید که ابزار DAX Studio تنها قابلیت نمایش خروجی های جدولی را دارد. در واقع به صورت عادی امکان نمایش مژر وجود ندارد چرا که مژر یک تک مقدار را برمی گرداند. البته ترفندی برای نمایش مقدار مژر وجود دارد.

در این ویدئو به آموزش مقدمات ابزار DAX Studio پرداخته شده است. ویدئو رو مشاهده نمایید و نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید.6b77990865d588b48d7f55a013cdd7ec?s=300&d=mm&r=g - آموزش ابزار DAX Studio

حسین وثوقی

دانش آموخته مهندسی صنایع و مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقه مند به تحلیل و ارائه راه حل برای مسائل و بهینه سازی راه حل ها هستم ...
0 0 رای
Article Rating
عضویت
به دوستتان خبر دهید.
guest
2 Comments
قدیمی ها
جدید ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
محسن
محسن
9 ماه و گذشته

بسیار عالی بود
ممنون
سوال: چه طور می توانیم با DAXمجموع فروش را به عنوان یک عدد بدست اورد، بدون این که کالاها را در سطر گزارش داشته باشیم مقدار فروش هرکالا را بر قیمت (فی) کالا ضرب کرد و سپس تمام این ضرب ها را با یکدیگر جمع کرده و در گزارش به عنوان یک عدد نشان دهد

2
0
عالی میشه اگر نظر بدید.x
()
x