نمودارهای R در Power BI

برای تعدادی از شما که مدتی است با Power BI کار کرده‌اید، استفاده از نمودارهای R در این نرم افزار ممکن است آشنا به نظر بیاید. حتی با وجود اینکه استفاده خاصی از آن نکرده‌ باشید.

به طور خلاصه R یا عنوانی که در سایت آن نام برده شده است، پروژه R برای محاسبات آماری، یک پکیج نرم افزاری آماری و متن باز است که ریاضی دانان، آمار گیران یا دانشمندان علم داده از آن برای به سرعت محاسبه کردن پیچیده ترین تحلیل‌ها بهره می‌گیرند. این ابزار برای کسانی که می‌خواهند نهایت استفاده را از هر نرم افزاری ببرند، بسیار کاربردی است! R خودش به تنهایی قدرت زیادی ندارد، بلکه تعدادِ زیادِ پکیج‌های تعریف شده در آن که توسط برنامه نویسان باهوش در این زبان توسعه یافته‌اند، باعث می‌شوند کارهای جالبی قابل انجام دادن باشند. پکیج‌ها شامل توابعی هستند که عملیات پیش بینی، ریاضیات، آماری و مهم تر از همه نموداری را انجام می‌دهند. همه اینها به نظر زیبا و جذاب می آید اما خب که چی؟! مایکروسافت نسخه‌های منتشر شده از R را در ابزارهای خود جمع آوری و پشتیبانی کرده است. برای مثال R می‌تواند بیشترین کاربرد را در SQL server 2016 داشته باشد و همچنین نمودارهای R در Power BI Desktop و PowerBI.com قابل بهره برداری هستند. علاوه بر اینها R می تواند برای تغییر شکل و آماده سازی داده ها در حین بار گذاری یک مجموعه داده ای به کار گرفته شود.

نکته مهم این است که هم اکنون مایکروسافت نسخه خاص خودش از R را منتشر کرده است. این نسخه تحت عنوان MRAN در این سایت وجود دارد.

1 4 - نمودارهای R در Power BI

MRAN از R Project برداشت و اصلاح شده است. در این نسخه از R مایکروسافت، تغییرات اساسی ایجاد شده و کارایی بهبود یافته است. توضیحات کافی است، حال به سراغ استفاده از آن برویم.

نصب و راه اندازی MRAN

ابتدا نیاز دارید که اخرین نسخه از MRAN را نصب نمایید. در تصویر بالا، دکمه Download را بزنید.

2 4 - نمودارهای R در Power BI

سیستم عامل مورد نظر خود که MRAN باید روی آن نصب شود را انتخاب نمایید. من از ویندوز استفاده می‌کنم در نتیجه بر روی اولین گزینه کلیک می‌نمایم.

برای خلاصه نگه داشتن این آموزش، فرض را بر این میگیریم که شما نحوه نصب و راه اندازی نرم افزار را می‌دانید و این کار را با موفقیت انجام می‌دهید. پس از نصب، شما باید این برنامه را در منوی سیستم خود داشته باشید:

3 6 - نمودارهای R در Power BI

برنامه نصب شده را باز کنید و صفحه ای به صورت پنجره زیر مشاهده میکنید.

4 7 - نمودارهای R در Power BI

در انتهای صفحه کنسول یک خط قرمز وجود دارد و اینحا جایی است که شما باید دستورات خود را وارد کنید. خط دستور زیر را وارد نمایید و دکمه enter را بزنید.

install.packages(“corrplot”)

این کار پکیج مناسبی که ما می‌خواهیم در Power BI استفاده کنیم را نصب می‌نماید. بعد از اجرای این خط کد، کنسول پکیج مناسب را دانلود کرده و مراحل نصب را بر روی کامپیوتر شما انجام می‌دهد.

5 6 - نمودارهای R در Power BI

پس از خاتمه یافتن، شما میتوانید صفحه کنسول R را ببندید. بعد از آن Power BI را باز کنید. بر روی گزینه file از نمودار بالا بزنید و روی options and settings بروید.

6 6 - نمودارهای R در Power BI

گزینه options را کلیک کنید.

7 8 - نمودارهای R در Power BI

زیر منوی Global در سمت چپ، چک کنید که نسخه جدید MRAN که چندی پیش نصب کردید، قرار داشته باشد. Power BI باید به طور خودکار برنامه نصب شده را بررسی کند و نسخه کنونی آن را در کادر زیر نمایش دهد:

8 8 - نمودارهای R در Power BI

پس از آنکه از نصب نسخه جدید اطمینان حاصل کردید، OK را بزنید و صفحه را ببندید. زمان داده بازی است! در تصویر زیر زبان M که باید در Query Editor خود از آن استفاده کنید، نمایش داده شده است. کد زیر را در Advanced Editor موجود در Query Editor خود کپی نمایید.

let

 Source = Excel.Workbook(Web.Contents(“https://powerbi.tips/wp-content/uploads/2016/09/CarDetails.xlsx”), null, true),

 CarData_Table = Source{[Item=”CarData”,Kind=”Table”]}[Data],

 #”Changed Type” = Table.TransformColumnTypes(CarData_Table,{{“Year”, Int64.Type}, {“Make”, type text}, {“Model”, type text}, {“Liters”, type number}, {“Hp”, Int64.Type}, {“Cylinders”, Int64.Type}, {“MPG City”, Int64.Type}, {“MPG Hwy”, Int64.Type}})

in

 #”Changed Type”

پس از آنکه کد را در محل مورد نظر کپی نمودید، باید چیزی شبیه تصویر زیر داشته باشید:

9 7 - نمودارهای R در Power BI

با کلیک کردن بر روی Done، صفحه Advanced Editor بسته می‌شود و فرایند بارگذاری داده آغاز می‌گردد. شما باید برای این کار به اینترنت متصل باشید. کوئری خود را به Car Data تغییر دهید. پس از آن در نوار Home، گزینه Close & Apply را برای بارگذاری داده ها به مدل داده ای بزنید.

10 7 - نمودارهای R در Power BI

از یک جدول برای دیدن نمای بهتری از داده ها استفاده کنید.

11 7 - نمودارهای R در Power BI

 

استفاده از نمودارهای R

با کلیک بر روی R در قسمت Visualizations، نموداری از R را بندازید. با دیدن صفحه باز شده، گزینه Enable را بزنید.

12 7 - نمودارهای R در Power BI

پس از اینکار، یک بخش تصویری در صفحه خود و همچنین محل کد نویسی R در زیر صفحه برای شما ایجاد می‌گردد.

13 6 - نمودارهای R در Power BI

همانطور که بخش تصویری نمودار R انتخاب شده است، موارد زیر را که در عکس زیر مشخص شده اند، کلیک نمایید و به بخش Values اضافه نمایید.

14 7 - نمودارهای R در Power BI

پس از این کار، در قسمت کد نویسی R، دستوراتی به روز رسانی می‌شود که نشان می‌دهد چه داده هایی برای نمایش در مجموعه دادگان اضافه شده اند.

15 9 - نمودارهای R در Power BI

در قدم بعدی خط دستورات زیر را در خط پس از #dataset <- unique(dataset) وارد نمایید.

require(“corrplot”)
library(corrplot)

M <- cor(dataset)

corrplot(M, method = “circle”, tl.cex=0.6, tl.srt = 45, tl.col = “black”, type= “upper”, order=”hclust”)

با نوشتن این خطوط، پکیج corrplot بارگذاری می‌گردد که باعث ایجاد یک گراف با همبستگی میان معیارهایش می‌شود. دستور M <- (cor(dataset، داده‌های شما را می‌گیرد و یک تابع به نام cor را صدا می‌زند و نتایج را در یک متغیر جدید به نام M ذخیره می‌نماید. در نهایت دکمه Play را که در سمت بالا راست ویرایشگر R است بزنید.

موفق شدید! شما اکنون به خوبی یک گراف همبستگی با استفاده از نمودارهای R در پاور بی آی ساختید.

17 9 - نمودارهای R در Power BI

اگر می‌خواهید شکل نمودار خود را بهتر و دقیقتر نمایید، می‌توانید به جای دایره‌ها از خودِ مقادیر همبستگی استفاده کنید. در این حالت باید خط آخر در ویرایشگر R را به دستور کد زیر تغییر دهید:

corrplot(M, method = “number”, tl.cex=0.6, tl.srt = 45, tl.col = “black”, type= “upper”, order=”hclust”)

این کد، دایره‌ها را حذف می‌کند و با نمایش مقادیر عددی که نمایانگر میزان همبستگی میان ویژگی‌های داده‌های مختلف است، گراف را پر می‌نماید.

18 6 - نمودارهای R در Power BI

اعداد آبی رنگ، مقادیر با همبستگی مثبت و اعداد قرمز رنگ، مقادیر با همبستگی منفی را مشخص می‌کند. به عبارت کاربردی تر، هر چه مقدار اسب بخار (HP) یک وسیله بیشتر باشد، میزان مایل در هر گالن (MPG) آن کمتر است.40e79b51fae2bb5f63c24f5ba56f0051?s=300&d=mm&r=g - نمودارهای R در Power BI

امینه نقویان

به مطالعه و یادگیری مطالب به روز آی تی و همچنین به اشتراک گذاری آنها علاقه دارم.
0 0 رای
Article Rating
عضویت
به دوستتان خبر دهید.
guest
3 Comments
قدیمی ها
جدید ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
حسین
حسین
9 ماه و گذشته

سلام
با این خطا مواجه میشم
> install.packages(“corrplot”)
Error: unexpected input in “install.packages(“”
باید چه کنم؟

حسین وثوقی
9 ماه و گذشته
در پاسخ به  حسین

install.packages(“corrplot”)

سلام اگر دقیقا همین را نوشته اید نباید مشکلی باشد. به حروف کوچک و بزرگ و علامت ” دقت فرمایید.

حسین
حسین
9 ماه و گذشته
در پاسخ به  حسین وثوقی

سلام تشکر از پاسخ گویی سریع شما
متوجه اشکال کاراکتر ” شدم

با تشکر

3
0
عالی میشه اگر نظر بدید.x
()
x