تابع COALESCE در Power BI

در این مطلب قصد داریم با تابع COALESCE در Power BI آشنا شویم. یکی از نیازمندی های کاربران، در نظر گرفتن مقداری برای محاسبات در صورت برگرداندن مقدار Blank است. تابع COALESCE در Power BI راه حل مورد نظر است.

راه حل قدیمی این مشکل استفاده از IF بود. به طور مثال فرض کنید که در جدول فروش دو ستون Net Price و Unit Price داریم. می خواهیم ستونی ایجاد کنیم که در صورتی که مقدار Net Price درج نشده بود، از مقدار Unit Price استفاده نماییم.

ستون محاسباتی زیر را ایجاد می کنیم.

COALESCE - تابع COALESCE در Power BI

خیلی ساده در این کد گفته شده که اگر ستون Net Price، خالی بود، مقدار Unit Price را برای آن درج کند. همان طور که مشاهده می کنید ۲ ردیف خالی داشتیم که عدد های مربوط به ستون Unit Price برای آن ها درج شده است.

coalesce 1 - تابع COALESCE در Power BI

اما راه حل جدید این چالش استفاده از تابع COALESCE است. این تابع به این صورت عمل می کند که اگر آرگومان اول خالی بود، آرگومان دوم به جای آن بر می گردد.

coalesce 2 - تابع COALESCE در Power BI

تصویر زیر نتیجه این کد است.

coalesce 3 - تابع COALESCE در Power BI

منطق این تابع نیز مانند روش قبل است. به این صورت که آرگومان اول در خروجی ظاهر می شود و در صورت خالی بودن، آرگومان دوم بر می گردد. به ردیف دوم دقت کنید. چون Net Price خالی است مقدار Unit Price به جای آن بر می گردد.

این تابع برای هر چند مقدار همین منطق را پی می گیرد. کافیست مقادیر را به ترتیب اولویت وارد کنید.

coalesce 4 - تابع COALESCE در Power BI

در واقع می خواهیم ستونی ایجاد کنیم که اگر Net Price درج شده بود مقدار آن را در نظر بگیرد، در غیر این صورت Unit Price را در نظر بگیرد و اگر آن هم خالی بود مقدار Market Price را در نظر بگیرد. کافیست آن ها را به همین ترتیب وارد کنیم

ردیف آخر را در نظر بگیرید. هر دو مقدار Net Price و Unit Price خالی است، پس مقدار سوم یعنی ۱۲۵ که مربوط به Market Price است برای ستون جدید در نظر گرفته می شود.

coalesce 5 - تابع COALESCE در Power BI

همان طور که می دانید نوشتن این کد ها با IF خیلی وقت گیر تر است، پس این تابع کار ما را بسیار راحت تر می کند. توجه کنید که استفاده از این تابع کد های شما را خواناتر می کند اما در بهبود عملکرد شما تاثیری نخواهد داشت.

برای مطالعه بیشتر، به مطلب زیر مراجعه کنید.6b77990865d588b48d7f55a013cdd7ec?s=300&d=mm&r=g - تابع COALESCE در Power BI

حسین وثوقی

دانش آموخته مهندسی صنایع و مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقه مند به تحلیل و ارائه راه حل برای مسائل و بهینه سازی راه حل ها هستم ...
0 0 رای
Article Rating
عضویت
به دوستتان خبر دهید.
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
عالی میشه اگر نظر بدید.x
()
x