datamining fimage min - داده کاوی چیست؟
داده کاوی
حسین وثوقی

داده کاوی چیست؟

داده کاوی جستجو به منظور دستیابی به الگوهای بالقوه، با معنی، صحیح و مفید در حجم زیادی از داده است.

Outlier Detection FImage min - تشخیص داده‎های پرت در اکسل
اکسل پیشرفته
پوریا بغدادی

تشخیص داده‎های پرت در اکسل

یکی از مراحل پروژه های داده کاوی و علم داده پیش پردازش داده ها می باشد. تشخیص داده های پرت مهمترین بخش از پیش پردازش داده هاست.

PowerBI Clustering FImage1 min - خوشه‏‌بندی با پاور‌ بی آی
Power BI
مبینا چزانی

خوشه‏‌بندی با پاور‌ بی آی

فرض کنید که شما داده‌هایی با ویژگی های مختلفی دارید همچنین ممکن است بعضی از داده‌ها شباهت نزدیکی با یکدیگر داشته باشند حال ما میتوانیم قبل از انجام تجزیه‌وتحلیل‌های مختلف، به طبقه‌بندی داده‌ها بپردازیم. در این بخش، ما یاد خواهیم گرفت که چگونه با استفاده از Power BI اطلاعات را در خوشه‌ها طبقه‌بندی کنیم. 

Clustering FImage1 min - خوشه بندی فازی چیست؟
داده کاوی
پوریا بغدادی

خوشه بندی فازی چیست؟

برای درک بهترخوشه بندی فازی و الگوریتمهای مختلف آن لازم است تا ابتدا با مفهوم مجموعه های فازی و تفاوت آنها با مجموعه های کلاسیک آشنا شویم. در مجموعه های کلاسیک یک عضو از مجموعه مرجع یا عضوی از مجموعه A است یا عضو مجموعه A نیست. مثلا مجموعه مرجع اعداد حقیقی را در نظر بگیرید. عدد ۲٫۵ عضو مجموعه اعداد صحیح نمی باشد حال آنکه عدد ۲ عضو این مجموعه است. به زبان دیگر تعلق عدد ۲٫۵ به مجموعه اعداد صحیح ۰ است و تعلق عدد ۲ به این مجموعه ۱ است.

Clustering FImage1 min - هدف از خوشه بندی چیست؟
داده کاوی
پوریا بغدادی

هدف از خوشه بندی چیست؟

همانطور که می‌دانید از داده‌کاوی برای کاوش در اطلاعات و کشف دانش استفاده می‌شود. برای اینکار الگوریتم‌های متعددی وجود دارد که هر یک برای هدف خاصی کاربرد دارند.

Clustering FImage1 min - خوشه بندی داده ها
داده کاوی
پوریا بغدادی

خوشه بندی داده ها

خوشه بندی یا Clustering یکی از شاخه های یادگیری بدون نظارت (Unsupervised) می باشد و فرآیند خود کاری است که در طی آن، نمونه ها به دسته هایی که اعضای آن مشابه یکدیگر می با­شند تقسیم می شوند که به این دسته ها خوشه (Cluster) گفته می­ شود. بنابراین خوشه مجموعه ای از اشیاء می باشد که در آن اشیاء با یکدیگر مشابه بوده و با اشیاء موجود در خوشه های دیگر غیر مشابه می باشند.