رسم نمودار در اکسل

با نصب اکسل ۲۰۱۶ تعداد ۳۰ نمودار در دسترس شما خواهد بود. این تعداد از اکسل ۲۰۱۶ به ۲۰۱۹ فقط دو تا افزایش داشته است. نمودار های Map و Funnel که البته مورد اول برای نقشه های ایران دردسرهایی دارد که ما را از اجرای آن منصرف می کند  ولی بطور کلی رسم نمودار در اکسل انعطاف زیادی دارد.

رسم نمودار در اکسل کار سختی نیست مشروط بر اینکه اصول ساده و اولیه آن را بدانید. ابتدا باید داده های خود را وارد سلول ها کرده باشید و یا با کمک Pivot Table نمودار مورد نظر خود را رسم کنید.

حتی جهت شیت نیز در رسم نمودار اثر گذار است، مثلا اگر جدولی با جهت راست به چپ در یک شیت با جهت چپ به راست داشته باشید امکان ترسیم نمودار روی این جدول وجود ندارد.

در نرم افزار اکسل بسته به اینکه بخوایم چه نوع نموداری را ترسیم کنیم، جدولی که برای رسم نمودار نیاز داریم متفاوت هست. طبق تصویر زیر اگر یک جدول به شکل مرحله ۱ داشته باشیم (طبق نکته فوق جدول و شیت هر دو یک جهت یا Direction دارند.) می توانیم از طریق زبانه Insert مرحله دوم را طی کنیم تا به بخش نمودار ها برسیم، در اینجا طبق مرحله ۳ نمودار مورد نظر را انتخاب می کنیم:

Chart In Excel 1 - رسم نمودار در اکسل

با ترسیم نمودار ستونی (Clustered Column) شکل زیر حاصل می شود:

Chart In Excel 2 - رسم نمودار در اکسل

قبول دارم که تنظیمات زیادی نیاز دارد تا به شکل قابل قبولی برسد اما برای شروع خوب است و موفق شدیم نمودار ساده و اولیه اکسل را رسم کنیم. اگر داده ها تغییر کنند میله های این نمودار تغییر خواهند کرد. ممکن است این را شنیده باشید که کلید میانبر F11 نیز رسم نمودار را انجام می دهد، درست است اما نموداری که با این روش ترسیم می شود به یک شیت جداگانه رفته و نوع آن شیت Chart خواهد بود:

Chart In Excel 3 - رسم نمودار در اکسل

با رسم یک نمودار در اکسل و انتخاب آن یک سری زبان های اختصاصی (Tab) برای آن در کنار سایر زبانه ها نمایش داده می شود. (همانطور که برای Table و Pivot Table و Shape و … زبانه های اختصاصی ایجاد می شود.) و شما می توانید با کمک امکانات موجود در این زبانه ها تنظیمات نمودار های خود را انجام دهید.

Chart In Excel 4 - رسم نمودار در اکسل

نمودار های مهم و پرکاربردی که در اکسل وجود دارند:

۱- نمودار میله ای عمودی – ستونی (Clustered Column)

۲- نمودار میله ای عمودی انباشته (Stacked Column)

۳- نمودار میله ای افقی (Clustered Bar)

۴- نمودار میله ای افقی انباشته (Stacked Bar)

۵- نمودار خطی (Line)

۶- نمودار دایره ای (Pie)

۷- نمودار دونات (Doughnut)

۸- نمودار رادار (Radar)

۹- نمودار سطحی (Area)

۱۰- نمودار دایره در دایره (Pie of Pie)

۱۱- نمودار پارتو (Pareto)

۱۲- نمودار آبشاری (Waterfall)

۱۳- نمودار پراکندگی (Scatter)

۱۴- نمودار حبابی (Bubble)

۱۵- نمودار


برچسب ها:

17a408a89ac284e4fc1eee3787fd81bb?s=300&d=mm&r=g - رسم نمودار در اکسل

پوریا بغدادی

من مباحث BI را در دانشگاه تهران آموخته ام. مجری و مشاور سیستم های هوش تجاری (BI) هستم. آموزش را برای علاقه شخصی پی میگیرم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  عضویت  
به دوستتان خبر دهید.